čtvrtek 31. října 2013

Žrádlo pro duši

V poslední době se mi toho docela dost nahromadilo. Ve volných chvílích skenuju knížky na bakalářku (v polštině), píšu přednášku na Akicon a morduju se se seminárkama.

"Daleko" od domova, moje duše pomalu, ale jistě chřadne. Chybí mi konverzace na úrovni, v jazyce, ve kterém se dokážu projevit, a také nějaká ta kultura. To poslední jsem se rozhodla napravit a hned 4x.

Co tedy bylo hlavním žrádlem (žrádlo -> překroucené "Źródło" (čteno žrůdlo)= zdroj) pro mou zanedbanou duši?

1) Přednáška na Institutu sztuki s mistrzem valki mieczem IWAKUMA TSUTOMU
Česky - přednáška na institutu Umění s mistrem války mečem IT :)

Čekala jsem, že se dozvím něco nového, ale bohužel. Povětšinou šlo jen o prezentaci této osoby. Byl nám sice puštěný nějaký krátký film, který ukazoval obřad čaje, souboj mečem a očistu, ale já si z toho pamatuju jen kousek. Mnohem víc mě zaujalo křeslo, na kterém byla přišita hromada malých (ostře) růžových polštářků, a já v něm v půlce této přednášky usnula :D.

2) Sushi restaurace

středa 23. října 2013

Nominace L No.2

Jelikož už jsem byla jmenována do Liebster Award a já moc nejsem spamovací typ. Tak jsem se po tom, co mě znovu nominovala Lůc, rozhodla pouze odpovědět na její otázky. (Snad bude aspoň trochu ráda :))

1. Jak bys představila svůj blog novým čtenářům?
2. Přemýšlíš nad tím, že se některá kosmetika testuje na zvířatech nebo nad tím při používání vůbec neuvažuješ?
3. Které blogy upřednostňuješ? (deníčky, recenze kosmetiky, recepty, outfity, knižní)
4. Co děláš ve volném čase nejraději?
5. Piješ ráda čaj/kávu? Co vysedávání v kavárnách a čajovnách? Taky tě to tak baví?
6. Který styl oblečení je pro tebe to pravé?
7. Citát, který je pro tebe srdeční záležitost?
8. Místo, kam by ses chtěla podívat?
9. Jídlo, které tě uspokojí?
10. Poslední kniha, kterou si četla?

úterý 22. října 2013

Polská (nejen kolejní) mentalita

Do teď jsem se převážně bavila s Turky. Ale od té doby, kdy mám novou polskou spolubydlíci, se karta obrací. Ona je normální :), byla několikrát v ČR na různých studijních programech a zná hodně lidí z jiných krajů, takže má i liberální myšlení, na rozdíl od zbytků polských produktů  obyvatel.
Nehodlám se moc rozepisovat o víře, potratech a spol. (i když to zmíním), ale zmíním se o pár banalitách i naprosto nepochopitelných "normálních" věcech jako z doby minulého režimu.

Co mě překvapilo obecně?

pátek 18. října 2013

Kousek Japonska v Polsku

Abych si pořád nestěžovala a napsala konečně i něco jiného, tak je zde report o dni stráveném ve Wróclawi (česky Vratislav).

Jely jsme se tam podívat ve středu 16. října v 7:45 ráno. Krapet jsme zaspaly, ale autobus jsme nakonec stihly. Resp. minibus nacpaný od shora dolů knihovníkama. Cesta byla pohodlná, a tak jsem si ještě pospala. Dálnice v Polsku jsou vrchol luxusu!

Na místo (Kongresové centrum Polytechnické univerzity ve Wróclawi) jsme dorazili v 9 a poté se rozešli. Knihovníci šli na konferenci a já s Formulí nakupovat a rozhlédnout se po městě.

neděle 13. října 2013

Strasti hodné panenky

Po posledním LOL článku je tady krutě strastiplný článek o dalším přežívání na polské koleji.
Hned po návštěvě JuraParku (dinoparku) jsme další den měli poslední "erasmácký" výlet a do to místní ZOO, kterou si místní dost chválí, ale mě to nepřišlo nic moc. Ostravská ZOO je tedy o dost lepší, ale konečně jsem přišla na to, k čemu se využívají proutěné přístřešky (jako ve hře ZOO Tycoon - tam jsem to nikdy nechápala :D:D:D).

Jako výhodu Opolské ZOO vidím jen ten fakt, že si tam můžete a hodně zvířátek sáhnout. Nejen v "mini zoo" na králíčky, ale i na opičky.


Nevýhodou ZOO byla ta trapná scéna Rona, který mi řekl "goodbye forever" a já se zasmála. Na oslavu jsem si koupila JOJO gumídky, které ještě neznám a něco dobrého na napití. 

středa 9. října 2013

Pivo s nutellou

Opět a zas zdravím a píšu pokračování z Opole :)
Xenofobie mírně ustupuje (nebo ustupují oni? :D) a zažívám mnoho chvil, kdy sotva chytnu dech, jak moc se směju. Ráda se tedy o svůj smích podělím s Vámi, ač ho potřebujete či ne :)
Došlo na několik zjištění:

1) Čím si naši spolubydlové (Turci) myjou ruce a možná i obličej :D:D:D
Prostě (zatím) nevědí, že to není tekuté mýdlo na ruce :D
2) Náš studijní referent

pondělí 7. října 2013

Moje malá xenofobie

Původně jsem chtěla psát článek o Turcích, pak o Turcích a Polácích, ale včera jsem začala pociťovat svou první prokazatelnou xenofobii.
Rozumějte, je mi zle od žaludku pokaždé, co slyším náš zvonek. Mám neskutečné deprese, že sem zase někdo přišel a myslí si úplně něco jiného než je pravda. Jasně mohla bych to nazvat jakkoliv jinak, ale nejvíc se to blíží ke xenofobii :D

Rozdílnost kultur jde prostě znát !
Jak to začalo? Nejspíš kolem půlnoci v jednom klubu v Opoli.

neděle 6. října 2013

Liebster award

Oh, oh,...ačkoliv moc nechápu podstatu takových to tagů :D, tak kvůli tomu, že mě nominovala Vrána, se pokusím to nějak zplodit :D

Pravidla:1. Řekněte o sobě 10 věcí.
2. Odpovězte na 10 otázek bloggerky, která vás nominovala.
3. Vymyslete 10 otázek pro ty, které budete nominovat.
4. Nominujte 5 bloggerů, kteří mají méně než 200 čtenářů.
5. Informujte bloggery o tom, že jste je nominovaly.sobota 5. října 2013

Ron Weasley v Byčině

Konečně je teplo. Venku sice moc ne...ale na kolejích ano. Vyfasovaly jsme peřiny, zacpaly okna dekama a oni začli topit. Udělaly jsme kus práce, pravidelně chodíme nakoupit a přežily inauguraci spolu se zahájením nového roku a imatrikulace, která se konala v budově teologické fakulty.  Bylo to šíleně dlouhé tak jsme zdrhly ještě před koncem (seděly jsme tam 3 a půl hodiny), ale bylo fajn vidět všechny jejich žezla, medaile a hábity.
Jako zajímavost mi přišla, že se tam krom všech důležitých osobností (hejtman, starosta, ministr kultury a všichni magoři, kteří mají co do činění se studentskými programy) sešli i rektoři vyšších škol, což u nás není.
Fotky případné zájemce jsou >zde<.
Zabrouzdaly jsme ten den i do knihovny teologické fakulty a sáhly jsme si na knihy z 13. století. Neskutečný pocit! (Jedna vypadala jako obludné obludárium :D)

Další den jsme byly na Erasmáckém setkání. Nalezly jsme 1 Čecha, ale moc se k nám nehlásí. Jsou tady převážně tedy Turci cca 15 (z toho 6 holek, z toho 2 s burkou).
Jediné, co pro nás bylo na tomto setkání asi podstatné (protože jsme nevyjely kvůli Erasmu) bylo oznámení o výletech a studentských setkáních. Navíc jsme dostali dáreček od univerzity.
A poté následovalo focení se s jinými student. Tak jsme se tedy nechaly vyfotit s těma, kteří s námi sdílejí buňku.

úterý 1. října 2013

V(O)poli

Podávám hlášení! ZATÍM žiju !
Oficiálně jsme včera vyrazili něco po 2 hodině odpolední z Krnova (odkud je má Formule). Hranice jsme projeli rychle, horší to bylo v Polsku samotném. Aneb jedete třeba 15 km a kolem jenom pole a kousek lesů. Formule poznamenala, zda se ve škole nesekli a nemáme náhodou dojet do "POLE" místo "OPOLE" :D.
Nakonec jsme ale dorazili na konečnou stanici, což je Dom studentów Niechcic.
Bydlíme ve 4. patře, přijďte nás navštívit!