pátek 30. prosince 2016

Dar nedar

Jeden z prvních letošních vánočních dárků nebyl klasickým dárkem.
Obdarovávání proběhlo ve škole v Brně naprosto netradičně a nečekaně. V sobotu ráno 17. prosince jsme se sešli v učebně, kde nám docentka přiblížila princip daru Nedaru.

Kroky:

1) Napsat (nebo nakreslit) dopis někomu nekonkretnímu. 
2) Dopis po napsání uložit do obálky. 
3) Tu nadepsat na způsob "pro osobu, která..." a doplnit téma dopisu. 
4) Poté pomoci provázku připevnit obálku do Objektu umístěného uprostřed třídy.


Až se ve vzduchu na provázcích houpaly všechny dopisy, nastala chvíle, kdy jsme si šli vybrat ten, který na nás nejvíce seděl.

Dárek pro mne, byl v této obálce:

středa 28. prosince 2016

Vztah s ADHD

Dneska je hyperaktivní snad každé druhé dítě. Stejně tak, kdo není dys (-lektik, -grafik, -kalkulik atd.), jakoby nebyl. Moderní doba s sebou přináší pokrok, který se jmenuje INKLUZE. A i když jsou tyhle děti stále zavrhované a nálepkované jako "blbečci" a "spratci" a jejich mámy jako "neschopné se postarat a vychovat je", tak se pokrok nezapře.


Bohužel, adhd a jiné poruchy se nevyvinuly až s příchodem druhého tisíciletí, ale byly tady celou dobu. Dříve, když se toto a podobné neuznávalo, byli lidé zařazeni do společenských tříd a pracovních sil, kam vlastně ani nepatřili. To, že se tváříte, že to není, neznamená neexistenci problému. 

Problémem v moderní době je, že se moc neřeší ADHD u dospělých. Přitom zrovna tato neurovývojová porucha nemá logicky vliv nejen na jedince, ale i na jeho společnost a vztahy. 
A že je to často peklo mít vztah s někým, kdo:

 • nedokáže udržet pozornost
 • je impulzivní
 • cítí stále neklid
popř.
 • je náladový
 • trpí depresemi
 • má nízké sebevědomí a negativní sebeobrazJaké jsou možnosti léčby?
Žádné. Rozdíl mezi poruchou a nemocí je v tom, že nemoc lze vyléčit, ale u poruchy jen zmírnit příznaky.

Pro zmírnění příznaků spojených s ADHD a přidruženými poruchami (LMD, bipolární porucha apod.) se používá:


 • psychoterapie - různé metody 
 • farmakoterapie - k čemuž je zapotřebí návštěva PSYCHIATRA (a máme tady další "nálepku")
 • svépomocné aktivity - třeba si o tom něco přečíst a tzv. strukturovat svá prostředí a činnosti v nich

Kde je problém?
Kromě toho, že musí jít člověk pro farmaka k psychiatrovi snad i ten, že v ČR existují pro dospělé jen 1 léky, které navíc nejsou hrazeny pojišťovnou. (Naopak pro děti existuje spoustu psychofarmak, kdy jsou některé hrazené.)

sobota 24. prosince 2016

Top vánoční film

Vánoce jsou tady! A já to nijak nevnímám. Snad jenom tím počasím. Venku je fakt hrozně. Chodím z práce okolo půlnoci a zjistila jsem, že i přes 2x ponožky, 2x punčochy, 2x šálu a tričkem pod šaty je mi pořád kosa.

Vylupuju poslední čokoládku z mého Mimoňského kalendáře (, protože při mé práci je pro mě infantilita něco jako záchrana před psychiatrem) a chystám se psát článek o mém TOP vánočním filmu. 

Předem chci říct, že nemáte čekat nějaké pohádky či Santa Clause a všude přítomný sníh snížek. Vánoce jsou utrpení. :D A možná na mě jen působí TA atmosféra sdílení a empatie a nebo to hnusný počasí.


Můj TOP vánoční film je NEČEKANĚ (, i když jsem o něm už psala :D) Tichá noc.

Příběh se odehrává uprostřed 2. světové války 24. prosince, kdy se v jedné chalupě náhodou setkají 3 američtí a 3 němečtí vojáci. Paní "domácí" je donutí složit zbraně venku, protože nenávidí válku, která ji připravila o kus života. ..... Ráno se pak všichni rozejdou, každý svým směrem.

Ale! Toto rozhodně není taková idylka. Dojde tam k zvratům. Ve filmu se ukazují povahy a jednání Amíků a Němčourů. Není to samozřejmě moc o akci, ale fakt, že je film podle skutečné události, tomu dodává tu správnou atmosféru.

Rozhodně doporučuji se na něj podívat! :)

A pokud máte rádi filmy s tématikou předchozích režimů (nacismus a komunismus), tak čtěte dál...

středa 14. prosince 2016

Správné dárky

Čím jsem starší, tím víc se asi začínám zajímat o dění kolem. Jsem holka z vesnice a snad ničeho nemám nadbytek. Ačkoli by moje mamka asi nesouhlasila. Zrovna mám nadbytek všeho, protože od 1. března se hodlám stěhovat a tak je můj půlpokojíček narvaný ve šveh. (Na stole je místo jen pro dvě ruce, aby dosáhly na klávesnici, a mezi nimi je už zase plno.)

Venku mrzne až praští, nalévám si svůj půllitr Maté IQ a ještě chvíli hodlám prokrastinovat od psaní diplomky. :D Zamýšlím se i nad životem brouka, jen abych nemusela jít psát ty nezáživné kecy.

Při mém rozjímání o tom, že v městě zahynu a budu vystresovaná už jen z výběru kečupu mezi 23 značkami, jsem objevila 2 návody na, podle mě, perfektní dárky.


První návod naleznete na webových stránkách Hnutí DUHA. Návod obsahuje 4 kategorie dávání dárků:

 • Řekněte, co chcete
  • Pravidelní čtenáři určitě ví, že vlastním seznam věcí, které chci. Dokonce to ví i moje rodina a přátelé. Když se o tom svěřím někomu jinému, často slýchám: "Ale to vůbec nebude překvapení." Věřte, že bude. Na tom seznamu je toho tolik, že už nevím, co tam všechno je. :D (Seznam je velký zejména kvůli velkému množství MUST HAVE knih.)
 • Konec darovaných věcí
  • I tak to jde vyřešit. S několik přáteli jsme se dohodli, že raději zajdem na něco dobrého a tak oslavíme Vánoce. Nelíbí se mi konzum - zbytečné nakupování spotřebního zboží jen proto, že jsou Vánoce. Vánoce mají přece být symbolem něčeho jiného.